Skip Navigation Links
9 آذر 1400
65494 بازدید

انقلاب بزرگ یان تاپس در دنیای سوارکاری

انقلاب بزرگ یان تاپس در دنیای سوارکاری

در GCT همه چیز درجه یک است

مطلبی خواندنی در خصوص موسس و مغز متفکر GCT، تاجر بزرگ اسب در سطح جهانی، برنده مدال طلای المپیک، همسر بانوی اول مسابقات پرش با اسب ، نامی آشنا در صنعت اسب و جهان سوارکاری.

تور خبری گلدن هورس: یان تاپس (Johannes Augustinus Petrus "Jan" Tops ) متولد 5 آپریل 1961 در فالکنسوارد، برابانت شمالی است که برای کشور هلند سوارکاری می کرد. یان از سال 1988 در چهار دوره متوالی در مسابقات المپیک تابستانی برای کشورش به رقابت پرداخت و موفق شد با اسب  Top Gun (اسب مشهور نژاد مکزیکی) برنده مدال طلای مسابقات تیمی پرش با اسب در المپیک تابستانی 1992 در بارسلونای اسپانیا شود.

یان تاپس در سال 2006  GCT را تاسیس کرد و بیش از  40 سوارکار بین المللی را در رنکینگ Rolex گرد هم آورد تادرمعتبرترین مسابقات پرش با اسب دنیا به رقابت بپردازند.                                                                    

ورزش سوارکاری به یک جنبش مثبت و قدرتمند نیاز داشت که با تاسیس این تور قهرمانی جهانی و اعطای جایزه نقدی به قهرمانان مسابقات، حضور رسانه ها نیز در انعکاس اخبار و گزارشات دنیای سوارکاری پر رنگتر گردید. مسابقات  GCT همچون یک آهنربای قوی برترین سوارکاران دنیا را به خود جذب می کند تا در مسابقات پرش با اسب 5*  با یکدیگر رقابت کنند.

موفقیت های امروز یان تا اندازه زیادی به دوران کودکی و پرورش او در خانواده اش برمی گردد. یان می گوید: " پدر و مادرم یک شیرینی پزی داشتند که هفت روز هفته را در آن کار می کردند، 52 هفته سال را کار می کردند و همیشه لبخند بر لب داشتند. آنها کارشان را دوست داشتند. و همیشه از من حمایت می کردند. والدینم هیچ وقت درگیر حوادث روز و تجسس در زندگی بقیه نبودند. پس از مدتی غم بر زندگی ما سایه افکند و پدرم در کمال ناباوری در سن 58 سالگی مرد. او خیلی جوان بود و خیلی کار می کرد. وقتی هنوز من نوجوان بودم چند اسب کوچک برایم خرید. پدرم سوارکار نبود،  اما دوست داشت کره اسبها را خودش پرورش دهد و وقتی آنها را بزرگ می کرد برای سوارکاری به من می داد. بزرگترین چیزی که من از والدینم به ارث بردم، وجدان کاری، نظم و خدمت به مردم است". جان می گوید فلسفه پدرش در کار همیشه با او همراه است: " او همیشه می گفت: اگر توان مالی نداری نخر، اما اگر خریدی بهترین را بخر. این همیشه شعار و فلسفه کاری من نیز هست".    

یان نوجوان در سن 15 سالگی در رقابتهای بین المللی سوارکاری حاضر شد و در سال 1992 همراه با تیم سوارکاری هلند برنده مدال طلای المپیک بارسلونای اسپانیا شد. او این واقعه را "فوق العاده" توصیف می کند. انگیزه و استعداد فوق العاده اش در رشته سوارکاری موجب شد که به فکر تاسیس تور قهرمانی سالانه  GCT و در کنار آن به فکر تجارت جهانی اسب بیفتد.
یان می گوید: " من همیشه عاشق تجارت بودم، خرید و فروش، این در خون من است و از پدر و مادرم به ارث بردم. من همیشه دوست داشتم اسب خوب بخرم و اسب خوب بفروشم".
بعد از شنیدن در مورد کمبود امکانات و سازماندهی در یک سری از مسابقات سوارکاری اروپا، یان تصمیم گرفت که خیلی سریع و البته با حمایت اولیه سرمایه دار با نفوذ کانادایی، ای هانتر هریسون، GCT را راه اندازی کند.
یان گفت: " من دیدم که در مسابقات مردم فقط با گفتن "این خوب نیست، آن خوب نیست"، به مشکلات موجود اعتراض می کنند و به فکر راه حل نیستند؛ اما من فکر کردم که بهتر است به جای اعتراض کاری انجام دهم. من آنچه را که ورزش ما شایسته آن است در ذهنم تجسم کردم: جذب اسپانسر، امکانات فوق العاده VIP ، اصطبل خوب و تسهیلاتی برای اسبها، جایزه نقدی خوب، همه چیز باید درجه یک باشد. من می خواستم ورزش سوارکاری را به یک سطح پیشرفته و کاملا متفاوت برسانم".
"امروزه ورزش سوارکاری به طرز چشمگیری در حال تغییر است. کیفیت مسابقات پرش با اسب بالاتر رفته و تقاضای سوارکاران برای به خدمت گرفتن بهترین اسبها هر روز رو به افزایش است. امروز شما می توانید شاهد دو دهه تغییر پیوسته در شیوه پرورش اسبها باشید. در حال حاضر اسبهای سبک وزن تر و ورزشکارتری پرورش می یابند. چرا که این اسبها نسبت به اسبهای تنومند و سنگین گذشته انعطاف پذیرتر هستند".
یان در مورد اسبهای نژاد هلندی و تغییر آنها در بیست سال اخیر می گوید: "در سالهای اخیر در پرورش اسب پیشرفتهای تکنولوزیک بسیاری رخ داده است و تعداد اسبها نیز افزایش یافته است، اما باز هم در مسابقات پرش با اسب کمتر شاهد حضور اسبهای با استعداد و زیرک هستیم. این یک بازار بین المللی تامین و تقاضاست و در اغلب کشورهای شرکت کننده در مسابقات پرش با اسب تقاضا رو به افزایش است. منظور من اشتیاق رو به افزایش شرکت در مسابقات پرش با اسب در سطح خاورمیانه و به ویژه کشورهای قطر و امارات متحده عربی و چین است".
از سال 2007 تمام مسابقات GCT در رده CSI 5* برگزار می شوند. یعنی بر اساس قوانین FEI این رویدادها در سطح قهرمانی هستند. کلاسهای GCT تحت نظارت قوانین FEI هستند، اما به جز تصویب برنامه کاری این کلاسها در بخشهای سازمانی FEI قرار ندارند. رقابتهای GCT مانند رقابتهای جام جهانی یا جام ملتها در ردیف برنامه های FEI قرار ندارد، بلکه تنها توسط یان تاپس راه اندازی و اداره می شود.
کمپانی Jaeger-LeCoultre و Eurosport از جمله اسپانسرهای اصلی GCT هستند و Athina Onassis de Miranda نیز حامی تور است. کمپانی ساعت Rolex نیز از سال 2008 به عنوان ساعت رسمی مسابقات GCT معرفی شده است.      
یان تاپس در سپتامبر 2011 در یک جشن خصوصی و به گفته خودش بسیار رمانتیک در موناکو با دوست دخترش ادوینا الکساندر استرالیایی ازدواج کرد. " ادوینا فوق العاده است، او همیشه پویاست و با تلاش کار می کند، من هرگز نمی توانستم با کسی که این مشخصات را ندارد ازدواج  کنم".
یان به عنوان مربی و همسر ادوینا تاثیرگذارترین فرد در زندگی خصوصی و حرفه ای اوست و البته حس همدلی و همکاری متقابلی بین این دو برقرار است که راه را برای پیشرفت هر چه بیشتر آنها فراهم می سازد.
یان تاپس 52 ساله در مرحله مهمی از زندگیش قرار گرفته است. از بیان سن خود هیچ احساس بدی ندارد و با لبخند به خبرنگار  می گوید: " من 52 ساله ام و احساس میکنم زندگی بسیار زیباست".
"نظر من این است که تا زمانی که خودت از ورزش کناره گیری کنی، هرگز نباید تسلیم شوی. همیشه باید در حال ساختن، نوآوری و جستجو باشی. برای من این یک فرایند پیوسته است. این دقیقا همان چیزی است که در دنیای مسابقات پرش با اسب اتفاق افتاده و GCT خواب را از چشمان کسانی که در این ورزش فعالیت می کنند گرفته است".
یان می گوید: " حالا رویدادهای ورزشی دیگر هم تمایل دارند که در سطح GCT باشند. آنها هم برای مسابقات جایزه نقدی تعیین می کنند که به نظر من برای ورزش ما بسیار جذاب است و سوارکاران و مالکان اسبها را راضی نگه می دارد".

"آنچه که در پنج سال اخیر اتفاق افتاده بسیار قابل اهمیت است و هدف اصلی من در آغاز کار GCT بود. تاسیس GCT یک اتفاق مهم در تاریخ مسابقات پرش با اسب بود و نتایج آن دستاورد بزرگی برای ورزش اروپا در سطح جهانی به ارمغان آورد".

شایان ذکر است با توجه به اینکه کمپانی Longines به عنوان اسپانسر قدرتمند صنعت جهانی اسب از امسال اسپانسر مسابقات قهرمانی Global Champions Tour است، با همکاری این دو غول دنیای سوارکاری می توان لحظات شیرین و جذابی را در طول مسابقات قهرمانی GCT پیش بینی کرد.

 

منابع:
GCT Life Magazine
en.wikipedia.org
www.globalchampionstour.com
www.icheval-savoir.com

 


21 خرداد 1392
چاپ مطلبویدئوهای محبوب

مسابقات اسب عرب و مصر امارات متحده عربی - شارجه شانزدهمین کنگره سراسری تازه های قلب و عروق 25-28 شهریور ماه 1393 مسابقات زیبایی اسب عرب، مصر 1393 نوشیدن اسب مسابقات قهرمانی جهان

آلبوم گزارش تصویری خبر


6 تصویر


مطالب مرتبط

ارسال نظر

برای نظر دادن، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
، اگر حساب کاربری ندارید، ابتداعضو شوید.

نظرات