Skip Navigation Links
9 آذر 1400
14899 بازدید

مهر و اسب

مهر و اسب

عشق به اسب حد و اندازه ندارد

تورخبری گلدن هورس: به وسیله پارسا ندائی نیا عکاس خبرنگار بین المللی/مدیرعامل گروه مشاوران سرمایه گذاری تدبیر

Stallion Cranini 

سیلمی کرانینی:

سیلمیکرانی نی (Cranini) کره کاسینی1 (Cassini1) است و از لحاظ تکنیک و کیفیت پرش هم بسیار به پدر خود شباهت دارد.

- کرانینی زیبایی، خوش اخلاقی و آرامی را به عنوان صفات مثبت به کره‌هایش انتقال می‌دهد، کره‌ها از نظر مشخصات فنوتیپ (صفات ظاهری) و انتقال صفات ژنتیکی بسیار شبیه خودش است.

- ازلحاظ کانفور میشین (Conformation) شکل و ساختار اسکلت بدنی در حالت ایستاده و در حرکت و توده عضلانی (Body Mass) تناسب عضلانی بدن، گردن، کپل، کتف، سینه، کمر و مناسب یک اسب پرشی، بسیار ایده‌آل است.

- کانفورمیشین، استاتیک (Static) و داینامیک (Dynamic) بسیار مناسبی دارد که این ویژگی‌ها را با درصد بالا به کره‌های خود منتقل می‌کند.

- کاسینی کره کاپیتول (Capitol) است که توانسته تست‌های 30 روزه سیلمی را با امتیاز کلاس1 سپری کند. همچنین در مسابقات بین‌المللی مختلف با سوارکاری فرانک اسلوتاک، جوایز متعددی کسب کند.

دکتر جوکار: 

با شروع فصل تولید مثل بسیاری از مالکان مادیان‌های پرشی به دنبال انتخاب سیلمی مناسب برای مادیان خود هستند و در بسیاری از موارد این انتخاب به دغدغه‌ای فکری برای مالکان مادیان‌ها تبدیل می‌شود. انتخاب سیلمی مناسب برای تولید کره‌های پرشی دارای اهمیت زیادی است و برای انتخاب یک سیلمی مناسب باید به فاکتورهای مختلفی توجه داشت و برای اطمینان از یک انتخاب صحیح،  سیلمی منتخب باید دارای یک سری ویژگی‌های اولیه و پایه‌ای مانند شجره مناسب، سلامت و کانفورمیشن (conformation)صحیح باشد.

درمرحله انتخابی سیلمی این موارد بسیار کاربردی و مهم هستند.
سیلمی پرشی باید قوی بوده و دارای توده‌های عضلانی مناسب باشد که در عملکرد سیلمی اهمیت زیادی دارد. سیلمی‌های پرش معمولاً بر اساس وضعیت کانفورمیشن، سلامت، خلق و خو (temperament ) و داشتن استعداد ذاتی پرش انتخاب می‌شوند. البته داشتن استعداد ذاتی پرش خود مبحث بسیار مفصلی است که در این مقوله فرصت پرداخت به آن وجود ندارد. فقط اگر بخواهیم اشاره‌ای مختصری داشته باشیم به عنوان قسمتی از استعداد پرش یک سیلمی باید دارای چهار نعل خوب، اثرپذیری مناسب و اسکوپ(scope)  ایده آل باشد. داشتن بالانس و استایل خوب نیز بسیار حائز اهمیت است.

از مباحث بسیار حائز اهمیت در انتخاب سیلمی وضعیت عملکرد سیلمی در مسابقات و رده‌بندی آن در رقابت‌های پرش است. البته باید توجه داشت همانقدر که عملکرد سیلمی منتخب در رقابت‌های پرش دارای اهمیت است توجه به عملکرد خواهرها و برادرهای سیلمی مورد نظر در رقابت‌های پرش بسیار مهم است.

اغلب مالکان مادیان‌ها عملکرد برادرها و خواهرهای پدری سیلمی منتخب خود را مورد نظر قرار می‌دهند، در صورتی که وضعیت عملکرد برادرها و خواهرهای مادری سیلمی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند که به این موضوع باید توجه ویژه داشت.

داشتن اندام خوب، شجره خوب، خلق و خوی خوب، اندام‌های حرکتی مناسب، عملکرد ایده‌آل در مسابقات و استعداد ذاتی پرش و بسیاری از ویژگی‌های دیگر برای انتخاب یک سیلمی پرشی بسیار مهم هستند. اما یکی از خصوصیات بسیار مهم یک سیلمی پرش برای تولید کره‌های مناسب پرش، قابلیت انتقال صفات به کره‌ها است.

یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب سیلمی مناسب، توجه به ویژگی کره‌های تولید شده، بوده و اینکه تا چه حد یک سیلمی دارای توانایی انتقال صفات مناسب پرش به کره‌های خود است.

داشتن خلق و خوی خوب، کانفورمیشن صحیح استعداد پرش و سایر موراد ذکر شده در کره‌های یک سیلمی از نکاتی است که درانتخاب یک سیلمی باید در نظر گرفته شود.

اینکه یک سیلمی چه تعداد کره‌ای تولید کرده است و چه تعداد از کره‌های تولیدی به رقابت‌های سطوح بالا رسیده‌اند بسیار مهم است و البته اهمیت تأثیر مادیان‌های دارای کیفیت تولید کره‌های خوب پرشی را نباید فراموش کرد. نکته‌ای که بسیاری از ما هنگام انتخاب سیلمی مورد نظرمان فراموش می‌کنیم توجه به مادیان‌هایی است که سیلمی مورد نظر با آنها کره داده است که باید در فرصت مناسب به این موضوع پرداخت. 

مهر و اسب: عشق به اسب گاهی حد و مرز ندارد . تا جایی که می شود خواب و خوراک برخی از آدمها. این علاقه در سالیان گذشته آن ها را وا داشت تا برای بهبود وضعیت صنعت سوارکاری در ایران مجموعه ای برای مهر ورزیدن به اسب راه اندازی کنند.مجموعه مهر و اسب.

مجموعه مهر و اسب
 
مجموعه ای شامل بخششهای بسیار مختلف ، اما در ابتدای راه. از تولید آزمایشی کنسانتره های مختلف اسبی تا پرورش و اصلاح نژاد و تولید کره های با کیفیت و حتی فعالیت در زمینه تولید اسب مینیاتور آمریکایی.
 

مجموعه ای که در آینده
بیشتر از آن خواهید شنید.


این مجموعه جذاب توسط آقای "فریدون تصدیقی" ، یکی از مدیران فعال در بخش کشاورزی و دامپروری و یکی از عاشقان اسب تاسیس شده شده است.

وی از ابتدای دهه 70 شمسی در صنعت اسب فعال بوده تا این که در سال 92 شرکت مهر و اسب ایرانیان را تاسیس کرد.

بلژین وارم بلاد(BWP): یکی از زمینه های فعالیت این مجموعه نمایندگی انحصاری نژاد BWP(بلژین وارم بلاد ) بلژیک در ایران است.بلژین وارم بلاد یک نژاد اسب خون گرم بلژیکی است که در سال 1955 تاسیس گردید . اصالت این اسب در واقع ترکیبی ایده آل از صفات برتر سایر نژاد هاست . ترکیبی از سله فرانس ، هانوورین ، تروبرد و آنگلو عرب.

هر ساله 4000 BWP به دنیا می آید و قهرمانان المپیکی مانند سیلمی مشهور دارکوی افسانه ای با بیش از 13000 کره در جهان ، بیگ بن ، نباب دی روو(برنده 2002 WEG اسپانیا) ، سافایر و ویگو دارسویز (برنده 2010 WEG کنتاکی) و ... از این نژاد بوده اند.
در رنکینگ FEI در 2010 ، BWP در رتبه چهارم برترین نژآد قرار گرفت ، رتبه ای فقط پایین تر از KWPN ، سله فرانس و هولشتاینر.
شرکت مهرو اسب می تواند سیلمی و یا مادیان های دارای شرایط شما را وارد این نژاد کرده کرده و برای آن پاسپورت بلژیکی BWP دریافت کند و در واقع هم ارزش افزوده ای برای اسب شما و هم نشان دهنده صفات برتر آن باشد. برخی از این شرایط به شرح زیر است .
برای سیلمی سایز ایده آل بین 167 تا 172 CM و مادیان حدود 155CM است تا واجد شرایط دریافت این پاسپورت با ارزش گردد .
اگر پدر اسب مورد نظر سیلمی ثبت شده در BWP باشد و یا اگر از نژآد های اروپایی مانند هانوورین ، الدنبرگ ، داچ سله فرانس و... باشند و سیلمی مورد نظر عملکرد قابل قبولی داشته باشد می تواند پاسپوت BWP بگیرد. اما در مورد مادیان ها اگر به عنوان اسب ورزشی شناخته شوند (بالای 155CM) و عملکرد آن مثبت باشد می تواند پاسپورت دریافت نمود و وارد استود بوک BWP شوند.

سیلمی هایی که در برخی نژاد های اروپایی نیز به ثبت رسیده اند واجد شرایط بررسی از طرف BWP هستند . آن ها باید بالای 3 ساله باشند و از مادری از یکی از تبارنامه های اصلی به دنیا آمده باشند.

و اما مهر و اسب ، علاوه بر فعالیت های پرورشی ، فعالیت های ورزشی نیز دارد .
این مجموعه دارای چندین راس اسب ورزشی است که در مسابقات مختلف استانی و کشوری فعالیت می کنند .
یکی از بهترین های مهر و اسب سیلمی معروف کرانی نی است. این سیلمی با کیفیت مقام اول استان البرز با جناب آقای نادعلی فرجامی سوار ایشان، و مقام پنجم کشوری را در سال اول حضور در این مسابقات با آقای نادعلی فرجامی کسب کرده و آماده درخشش هر چه بیشتر در سال های آینده است . کیفیت خوب پرش ، اتصلات قوی عضلانی و انتقال قوی ژن ها به کره از او یک سیلمی فوق ستاره در آینده نزدیک خواهد ساخت.

و اما در انتها، مهر و اسب تمام تلاشش ، رونق گرفتن صنعت اسب و بهبود شرایط سوارکاری کشور و پیشرفت آن است.

همانطور که گفتیم از این مجموعه در آینده بیشتر خواهد شنید، اما هم اکنون نیز می توانید تولیدات با کیفیت این مجموعه و هم چنین اسب های ورزشی وارداتی از بلژیک را از این مجموعه بخواهید علاوه بر این نیز می توانید در صورت علاقه مندی به دریافت پاسپورت BWP و یا کشش مادیان با سیلمی کرانی نی با این مجموعه در ارتباط قرار بگیرید.


راه های ارتباط با مجموعه:

 E-mail:  fereydoun.tasdighi@gmail.com /  sahandtasdighi@gmail.com

Tel: +98912 123 5562    فریدون تصدیقی

Stud books:
sele france /hanoverian /anglo arabian /holsteiner /thoroghbred /oldenberg /dutch

Stallions:
darco/ bigben /nabab de reve /sapphire /vigo darsouill


31 خرداد 1395
چاپ مطلبویدئوهای محبوب

مسابقات اسب عرب و مصر امارات متحده عربی - شارجه شانزدهمین کنگره سراسری تازه های قلب و عروق 25-28 شهریور ماه 1393 مسابقات زیبایی اسب عرب، مصر 1393 نوشیدن اسب مسابقات قهرمانی جهان

آلبوم گزارش تصویری خبرمطالب مرتبط

ارسال نظر

برای نظر دادن، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
، اگر حساب کاربری ندارید، ابتداعضو شوید.

نظرات