Skip Navigation Links
9 آذر 1400
47292 بازدید

مجتبی مکاری نژاد: سوارکار باید همراه و همگام با اسب باشد

مجتبی مکاری نژاد: سوارکار باید همراه و همگام با اسب باشد

مجتبی از سوارکاری به عنوان یک ورزش ملی نام می برد

​ تور خبری گلدن هورس: به وسیله © پارسا ندائی نیا/مدیرعامل گروه مشاوران سرمایه گذاری تدبیر/رئیس مجله گلدن هورس/عکاس خبرنگار بین المللی

-سوارکار باید بتواند با انتقال احساس خود به اسب او را آموزش داده و از او بخواهد که همراهش باشد.

- مالکین اسبها می توانند با سرمایه گذاری در این صنعت ورزشی از یک اسب اسطوره ملی بسازند.

 

در ورزش سوارکاری اسب را باید با تمام وجود احساس کرد. سوارکار زمانی در آموزش اسب موفق خواهد بود که بتواند حس خود را به او منتقل کند. اسب و سوارکار مکمل یکدیگرند و سوارکار باید همواره همراه و همگام اسب باشد، نه بار او. درک متقابل این دو موجود زنده از سوارکار و اسبش در میدان مسابقه قهرمان می سازد. سوارکاری ورزشی انفرادی نیست، بلکه اسب، سوارکار، و حتی دامپزشک، حمل کننده و تیمار کننده اسب یک تیم را تشکیل میدهند و انرژی و احساس خوب تمام اعضای این تیم است که منجر به کسب نتیجه قابل قبول در میدان مسابقه می شود. 

مطلبی که خواندید بخشی از صحبتهای مجتبی مکاری نژاد مربی و سوارکار موفق کشورمان در گپ دوستانه با خبرنگار روزنامه آسیاست. مجتبی در خانواده ای سوارکار در شهر اصفهان به دنیا آمده است. از بدو تولد تا امروز که 27 سال سن دارد با اسب آشنا بوده. به گفته خودش اولین کلمه ای که او و 6 برادرش در کودکی آموختند "اسب" بود. از این رو اسب و سوارکاری در خون و احساس او جاری است. الگوی سوارکاریش را برادر بزرگترش مسعود مکاری نژاد می داند و از تکنیک سوارکاری همایون وجدانی که از سوارکاران بنام کشورمان و نیز مارکو کوچر آلمانی لذت می برد. مقام سوم قهرمانی کشور در رده نوجوانان سال 79 ، قهرمانی جام خلیج فارس در رده بزرگسالان سال 90، نایب قهرمانی استان تهران در رده بزرگسالان سال 89، از مقامهای حائز اهمیت اوست. سایر مقامهایش شامل قهرمانی استان اصفهان در رده نونهالان سال 76 و در رده نوجوانان سال 77، مقام هفتم رنکینگ مسابقات جهانی در رده سنی زیر 14 سال زیر نظر فدراسیون جهانی سوارکاری در سال 78 و نایب قهرمانی استان البرز در رده بزرگسالان سال 90 ، قهرمانی کشور در رده جوانان سال 83  و پرامتیازترین سوارکار کشور رده جوانان در سالهای 83 ، 84 و 85 می باشند.

مجتبی مکاری نژاد قهرمان سوارکاری و مربی خوش آتیه اصفهانی در گفتگو با خبرنگار روزنامه آسیا از زندگی ورزشی اش می گوید: شروع سوارکاری من زیر نظر پدرم و به صورت سنتی شکل گرفت. ناگفته نماند که هر یک از برادرانم و به خصوص برادر بزرگترم علیرضا در موفقیت من سهم عمده ای داشتند. اولین باری که روی اسب نشستم به کمک علیرضا بود که در 5 سالگی من را سوار اسب خودش "صحرا" کرد. سوارکاری حرفه ای و کلاسیک را با سه برادر دیگرم آغاز کردم. از ابتدا آموختم که باید با حسی که به اسب می دهی به او آموزش داده و از اسبت بخواهی که با تو همراه باشد. این نکته ای است که همواره به شاگردانم گوشزد می کنم. وی در مورد شروع مربیگری اش گفت: سال 81 به تهران آمدم و در کنار برادرم در سمت کمک مربی شروع به فعالیت و در کنار آن سوارکاری حرفه ای را نیز دنبال کردم. علاوه بر پدر و برادرانم، چند سال زیر نظر آقای مهرداد شیدفر که از پیشکسوتان این رشته هستند آموزش دیدم و باید یادآور شوم که بیش از نیمی از موفقیتهایم را مدیون این استاد هستم. وی افزود: یک دوره زیر نظر فدراسیون سوارکاری با آقای پل بائر، دو دوره زیر نظر جری مایلینز و همچنین پنج دوره درکشورهای هلند و آلمان آموزش دیدم. مکاری نژاد با اشاره به اهمیت آموزشهای خارج از کشور خواستار پیگیری فدراسیون سوارکاری جهت اعزام دوره ای سوارکاران جوان و آموزش آنها در باشگاههای حرفه ای و زیر نظر مربیان خارجی سوارکاری شد.

مکاری نژاد از سوارکاری به عنوان یک ورزش ملی نام می برد و معتقد است این رشته ورزشی در ایران جایگاه واقعی خود را ندارد، چراکه به لحاظ تبلیغات ضعیف عمل می شود. وی گسترش و تقویت زیر ساخت های رشته سوارکاری را مستلزم همکاری و تلاش اسپانسرها، سوارکاران، مربیان و همچنین رسانه ملی می داند که این مهم با مدیریت صحیح و برپایی آموزشهای همگانی و استعدادیابی تقویت می شود. وی در خصوص نقش بسزای مالکین اسب در مسیر رونق سوارکاری می گوید: به نظر من مالکین اسب هستند که موجب می شوند یک اسب اسطوره شود. بخش اعظم تبلیغات باید بر جذب مالکین به این صنعت ورزشی و ماندگاری آنها متمرکز شود. در ادامه او از زحمات بی دریغ اسپانسر خود، جناب دکتر عاصمی، تشکر ویژه کرد و افزود: ایشان  با ورود به عرصه سوارکاری و سرمایه گذاری وسیع در این صنعت کمک بسیاری به رشد هر چه بیشتر آن کرده اند و این افتخار نیز نصیب من شده که اسبهای جوان را آموزش دهم و به میادین مسابقات وارد کنم.

در پایان از او می خواهم عملکرد امسال فدراسیون سوارکاری را ارزیابی کند.

مکاری نژاد از زحمات مهندس محمود حیدری قدردانی می کند و معتقد است ایشان در دوران سرپرستی فدراسیون بسیاری از برنامه های انجام نشده 10 ساله اخیر را عملی کردند. وی یادآور شد: با تلاشهای مهندس حیدری و همکارانشان در فدراسیون سوارکاری امسال سوارکاران تیم ملی امید و بزرگسالان توانستند با اسب خود به مسابقات آسیایی اعزام شوند. 

مکاری نژاد از مسئولین درخواست کرد تا در کنار مربیان و سوارکاران و با برنامه ها و تبلیغات گسترده تر در جهت ارتقای کمی و کیفی ورزش سوارکاری در کشور بکوشند.

 

پارسا ندائی نیا خبرنگار و عکاس بین المللی⁄  مشاور سرمایه گذاری درکارگروه صنعت اسب "آسیا".

 


1 اردیبهشت 1392
چاپ مطلبویدئوهای محبوب

مسابقات اسب عرب و مصر امارات متحده عربی - شارجه شانزدهمین کنگره سراسری تازه های قلب و عروق 25-28 شهریور ماه 1393 مسابقات زیبایی اسب عرب، مصر 1393 نوشیدن اسب مسابقات قهرمانی جهان


مطالب مرتبط

ارسال نظر

برای نظر دادن، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید
، اگر حساب کاربری ندارید، ابتداعضو شوید.

نظرات